Filistin’i bekleyen büyük tehlike! Tüm detaylarıyla Yüzyılın Anlaşması

Yakın bir tarihte açıklanması beklenen Yüzyılın Anlaşması'nın detayları neler? Plan Filistin'e ve bölgemize neler vaat ediyor? Plana dair bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler… 

Haber albümü için resme tıklayın

ABD ve İsrail ortaklığında hazırlanan, Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan “Yüzyılın Anlaşması Planı”nın yakın bir zamanda açıklanacağına dair belirtiler kendini göstermeye başladı.

Peki “Yüzyılın Anlaşması” nedir? Bu anlaşmanın detayları nelerdir? İşte “Yüzyılın Anlaşması”na dair bilinmeyenler ve bilinmesi gerekenler… 

BEKİR ŞİRİN / milligazete.com.tr

Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ile Ortadoğu’daki kaos her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Trump yönetiminin iş başına geçmesinden bu yana, İslam coğrafyası aleyhine birçok adım atıldı. Şer ittifakı tarafından atılan adımların sonuncusu ve en tehlikelisi sayılabilecek olan “Yüzyılın Anlaşması” Filistin davasını hedef alıyor.

Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan “Yüzyılın Anlaşması” adı altındaki sinsi plan, uluslararası medyada Filistin’e dair konuşulan konuların başında geliyor.

Peki “Yüzyılın Anlaşması” nedir? Plan, Filistin’e ve Ortadoğu’ya ne vaat ediyor? Planın oluşturucuları kimler? Filistin ve Siyonist İsrail Rejimi plana nasıl bakıyor? İslam ülkeleri söz konusu plan karşısında hangi safta yer alacak? Planın detaylarının ne zaman açıklanması bekleniyor?

YÜZYILIN ANLAŞMASI NEDİR?

Trump’ın ABD Başkanı olması İsrail tarafında elbette büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Trump tarafından atılan bütün adımların nihayetinde planın İsrail’e hizmet ettiği açıkça görülüyor.

Amerikan ve İsrail ortak yapımı olduğu bariz bir şekilde ortada olan ve Filistin davasına yönelik imha çalışmasının yürütüleceği plana verilen isim olan “Yüzyılın Anlaşması”, Siyonist İsrail Rejiminin emellerine hizmet ediyor. Söz konusu plan incelendiğinde İsrail’in varlığını koruma altına alacağı ve Filistin topraklarındaki işgale zemin hazırlayacağı görülüyor.

BU PLANI KİMLER HAZIRLADI?

Siyonist İsrail Rejimi’nin amaçlarına hizmet eden “Yüzyılın Anlaşması”nı ABD Başkanı Donald Trump’ın çevresindeki evanjelik ekibin hazırladığı biliniyor. Planın hazırlayıcıları olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Yahudi Jared Kushner ile Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın isimleri ön plana çıkıyor.

Planın arkasındaki isimlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ile evli olan Jared Kushner. Kushner, Trump’ın seçim zaferinin mimarlarından biri olarak gösterilmişti. Trump’ın ABD Başkanı olması ile birlikte danışmanlığına getirilen Jared Kushner’in Yahudi olduğu biliniyor.

Son dönemde ABD’nin Ortadoğu’da izlediği politikanın beyinlerinden biri olarak gösterilen Jared Kushner, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile de yakın bir ilişkiye sahip.

Kushner’in Ortadoğu’daki ülkelerin liderleri ile gerçekleştirdiği sık temaslar dikkat çekerken Kushner, ‘Yüzyılın Anlaşması’ planında da başrolü oynayan isimler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

SİYONİST İSRAİL’İN ASKERİ JASON GREENBLATT

‘Yüzyılın Anlaşması’ planının hazırlanmasında önemli rol oynayan Jason Greenblat özgeçmişi ile dikkatleri çekiyor.

1980'li yıllarda Batı Şeria’daki Yahudi okulundan mezun olan Greenblatt daha sonra Batı Şeria’da İsrail Silahlı Kuvvetleri'nde de görevde bulundu.

Trump’ın yakınındaki Siyonist ekibin içerisinde yer alan Jason Greenblatt, ABD Başkanı Donald Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilciliği görevini yürütüyor.

YÜZYILIN ANLAŞMASI NE VAAT EDİYOR?

ABD Başkanı Trump’ın direktifi doğrultusunda ABD yönetimindeki evanjelik kadronun çalışmalarıyla hazırlanan “Yüzyılın Anlaşması” bölgeyi kaosa götürecek birçok maddeyi içeriyor. İddia edilen maddeler doğrultusunda ABD’nin söz konusu planı dayatması halinde Filistin özelinde Ortadoğu’yu tam anlamıyla bir kaos bekliyor. ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının uluslararası basındaki yansımalarına bakıldığında söz konusu plan İslam coğrafyasında kan ve gözyaşını artırmaktan başka hiçbir işe yaramayacak.

YÜZYILIN ANLAŞMASI NE İÇERİYOR?

‘Yüzyılın Anlaşması’ planı henüz açıklanmadığı için planın bütün maddeleri için tam anlamıyla bir şey demek güç olsa da planın oluşturucuları Yüzyılın Anlaşması’nın içeriği noktasında önemli ipuçları veriyor. Öte yandan ‘Yüzyılın Anlaşması’ konusunda uluslararası medyaya yansıyan ya da sızan bilgiler de son derece vahim bir tablo oluşturuyor.

İŞTE O TEHLİKELİ MADDELER:

  • Kudüs, İsrail’e bırakılıyor

Uluslararası medyaya sızan bilgilere göre ‘Yüzyılın Anlaşması’ çok tehlikeli maddeler içeriyor. Söz konusu bilgilere göre plan Kudüs’ü tamamıyla Siyonist İsrail Rejimi’ne teslim ediyor.

Kudüs’ün tamamını Siyonist İsrail Rejimi’nin başkenti olarak tanıyan plana göre Filistin’e ise Abu Dis adı verilen yerde bir başkent oluşturulması hedefleniyor. Filistin devletine Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasında kalan bir bölgede yer alan küçük bir bölgede yeni bir başkent oluşturulması amaçlanıyor.

  • İşgal birimleri varlığını sürdürecek

‘Yüzyılın Anlaşması’ planında yer aldığı belirtilen diğer bir maddeye göre ise Batı Şeria’da bulunan yasa dışı işgal yerleşkelerinin varlığı devam edecek. Siyonist İsrail Rejimi’nin Batı Şeria’da oluşturduğu işgal birimlerinin çok az bir kısmının ise yerinin değiştirilmesi öngörülüyor.

  • Gazze’ye özel statü

‘Yüzyılın Anlaşması’ planında Gazze’ye ilişkin de bir madde bulunuyor. Medyaya sızan bilgilere göre Gazze’ye özel bir statü verilmesi gündemde…

Nihai amacı Filistin davasını tasfiye etmek olan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına göre Gazze’de oluşturulacak özel statülü bölgenin güvenliğini Mısır üstlenecek. Öte yandan plana göre Gazze’de ayrı bir devlet mi kurulacağı yoksa Gazze’nin Filistin’e bağlı olarak mı kalacağı ise şimdilik bilinmiyor.

  • Plana göre Filistinliler geri dönemeyecek

ABD yönetimindeki evanjelik ekibin çalışmaları ile hazırlanan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına göre Filistinli mülteciler sorunu da devam edecek. Siyonist İsrail Rejimi işgali sonrasında mülteci konumuna düşen Filistinlilerin çifte standart uygulamaya tabi tutularak evlerine geri dönmelerine izin verilmeyecek.

PLAN KARŞISINDA FİLİSTİN’İN TUTUMU NE?

ABD tarafından hazırlanan ve önümüzdeki süreçte kamuoyuna açıklanacağı ifade edilen “Yüzyılın Anlaşması” karşısında Filistinli aktörler ortak bir kanıya sahip. Filistinli taraflar söz konusu planın kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Siyonist İsrail Rejimi’ne karşı teslimiyetçi bir politika izlemesi nedeniyle eleştirilerin hedefinde yer alan Mahmud Abbas yönetimi de ‘Yüzyılın Anlaşması’na karşı çıkıyor. Abbas, konuya ilişkin açıklamasında "Tüm Filistinliler tarafından reddedilen Yüzyılın Anlaşması projesini hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

DİRENİŞ TEK SES: YÜZYILIN ANLAŞMASI KABUL EDİLEMEZ

Siyonist İsrail Rejimi karşısında mücahedesini sürdüren Filistin direnişi de ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına karşı çıkıyor. Konuya ilişkin olarak Hamas’tan yapılan açıklamalarda planın reddedildiği ifade ediliyor.

‘Yüzyılın Anlaşması’ planına dair Gazze’ye özel bir statü verileceği ve Sina Yarımadası’ndan bir bölümün Gazze Şeridi’ne ekleneceği gibi bilgiler medyaya sızarken Hamas’tan yapılan açıklamalarda “Bu proje halkımız ve tüm gruplar tarafından reddediliyor” deniliyor.

SİYONİST İSRAİL REJİMİ PLANA NASIL BAKIYOR?

“Yüzyılın Anlaşması”na dair Siyonist İsrail Rejimi yönetiminde genel manada bir sessizlik hakim. Doğrudan plana dair bir açıklamada bulunmayan Netenyahu’nun “Yüzyılın Anlaşması” konusunda bölge ülkeleri ile görüşmelerde bulunduğu biliniyor.

Öte yandan Siyonist İsrail Rejimi’nde ‘Yüzyılın Anlaşması’na karşı çıkanlar da bulunuyor. Siyonist İsrail Rejimi'nde aşırı sağcı Yahudi Evi Partisinin lideri ve Eğitim Bakanı Neftali Bennett, 'Yüzyılın Anlaşması'nın İsrail'in varlığını tehdit ettiğini savunuyor. Siyonist medyada yer alan bilgilere göre Benett, Yüzyılın Anlaşması'nın, Filistin devletinin kurulmasına ve Kudüs'ün ikiye bölünmesine neden olacağını ileri sürüyor.

İSLAM ÜLKELERİ PLANI NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü maskesi altında hazırladığı plana Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın da destek verdiği belirtiliyor.

Siyonist İsrail Rejimi medyasında da yer alan haberlere göre Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün, "Yüzyılın Anlaşması" planına destek veriyor.

Konuya ilişkin dikkat çeken bir diğer iddia ise Suudi Arabistan'ın Mahmud Abbas'a planı kabul etmesi için baskı yaptığı yönünde.

İsrail'in Kanal 10 televizyonu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Kasım 2017'de Riyad'ı ziyaret eden Abbas'a "ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver" dediği iddiasında bulunmuştu.

Filistin yönetimi ise Donald Trump'ın planını kabul etmeleri için Arap ülkelerinden kendilerine baskı yapıldığı yönündeki iddiaları yalanlıyor.

YÜZYILIN ANLAŞMASI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Başkanı Donald Trump’ın direktifi sonucunda ABD yönetimindeki evanjelik kadronun çalışmalarıyla hazırlanan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının yakın bir zamanda açıklanması bekleniyor.

Siyonist İsrail Rejimi’nde gerçekleştirilen erken seçimin nihayete ermesi de planının açıklanmasını hızlandıracak bir gelişme olarak görülüyor.

15 Nisan 2019 - DünyaYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

A.k - ALLAH müslümanların düşmanlarını fırsat vermesin.Onları kahretsin.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 11:43
01

ihsan - bu siyonist sahte anlaşmayı destekliyen müslüman geçinip münafık olan suud bae mısıra yazıklar olsun yuh olsun bunların katli vaciptir sevaptır

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 11:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?